تبلیغات
labscience87 - جداسازی گونه های لیستریا از بافت
 جداسازی گونه های لیستریا از بافت ...
 

لیستریالیستریا

 

سلام دوستان همان طور که اطلاع دارید لیستریا یکی از باکتری هایی است که باعث سقط جنین می شود و از مادربه جنین انتقال میابد بنابراین قبل از تولد ، از مادر درخواست می شود . در کشور ما از روش ایمونوفلورسانس برای تشخیص استفاده می شود (من این روشو اطلاع دارم) و با توجه به انتی بادی و انتی ژن اختصاصی و نشان دار کردن آنها توسط ذرات فلوروسنس می توان این باکتری را در زیر میکروسکوپ فلورئوسنس  تشخیص داد . اما در این قسمت مطلبمون در مورد ایزوله کردن لیستریا از بافت است که برای تشخصی این باکتری استفاده می شود .بعداز ایزوله کردن می توان راه های مختلفی را تست کرد .  

 
  1. ۵ تا ۱۰ میلی لیتر از بافت خرد شده را در دو فلاسك حاوی اینفیوژن براث اضافه نمائید.
  2. فلاسك ها را بمدت ۲۴ساعت در ۳۵درجه انكوبه نمائید و یك قطره از آنرا به یك پلیت آگار خوندار و یك پلیت تلوریت آگار خوندار تلقیح نمائید. این دو پلیت را در جار شمعدان یا انكوباتور CO2 بمدت حداقل ۴۸ساعت به موازات فلاسك اولیه حاوی براث انكوبه نمائید.
  3. فلاسك دوم را در یخچال 4 درجه سانتیگراد نگهداری كنید. اگر ساب كالچر 35 درجه سانتیگراد (مرحله 2) موفقیت آمیز نبود، از موادی كه داخل فلاسكی كه در یخچال نگهداری می شود، هفته ای یكبار بمدت حداقل یك ماه ساب كالچر تهیه نمائید.
  4. باكتری ایزوله شده را طبق روش های استاندارد شناسائی می نمائید.

بافت باید در زیر هود بیولوژیك با جریان لایه ای و بوسیله پرسنلی كه دستكش پوشیده مورد آزمایش قرار گیرد. بهتر است كارهای لازم بر روی بافت در زیر اتاقك بیهوازی انجام شود. میكروبیولوژیست باید قسمت عفونی (اغلب تغییر رنگ داده اند) بافت را با یك تیغ اسكالپل استریل ببرد. پاتولوژیست یا پزشك می توانند در انتخاب یك ناحیه خود میكروبیولوژیست را یاری دهند. نیمی از نمونه جهت كشت قارچی و نیمی دیگر جهت كشت باكتریائی مورد استفاده قرار می گیرند. این دو عامل بایستی در تمام نمونه ها مورد جستجو قرار گیرند. مقداری از نمونه جهت آزمایشات بافت شناسی ذخیره می گردد. اگر درخواست شود نمونه باید جهت ویروسها و باسیل های اسید – فاست كشت داده شوند. اگر نمونه بافتی جهت كشت انگلها فرستاده شد باید آن را قبل از تلقیح به آبگوشت غذائی خرد یا ریزریز نمود. در یك مطالعه نشان داده شده كه كشت هائی كه بوسیلة تماس بافت با محیط كشت انجام می شوند نتایج یكسانی با كشت نمونه هائی كه به صورت هموژن درآمده‌اند داشته است.

محیط های كشت اضافی را می توان جهت تسهیل بازیافت برخی از قارچهای سیستمیك در درجه حرارتهای پائین تری انكوبه نمود. امكان دارد اطلاعات میكروبیولوژیك قابل اطمینانی را بتوان از یك بافت مومیائی شده بدست آورد. بافت را می توان به كشت بافتی جهت جداسازی ویروسها تلقیح نمود. از نمونه های مغز، ریه و خون می توان استفاده نمود. بافت را با روش ایمونوفلوئورسانس جهت حضور ویروس هرپس، سیتومگالوویروس یا ذرات ویروس هاری می توان بررسی نمود. بافت ریه را باید به روش ایمونوفلوئورسانس مستقیم جهت گونه های لژیونلا آزمایش نمود. معرف های روش ایمونوفلوئورسانس جهت تشخیص عوامل طاعون، سیاه زخم و برخی از گونه های باكتروئیدس در دسترس می باشد، گر چه بیشتر آزمایشگاهها به طور معمول چنین روشهائی را انجام نمی دهند. تشخیص مستقیم سایر عوامل اتیولوژیك بیماری معمولاً بوسیله پاتولوژیست ها صورت می گیرد.


نوشته شده توسط فرناز فریفته در سه شنبه 1388/10/22 و ساعت ساعت 17 و 24 دقیقه و 35 ثانیه
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ شناسایی ژنوم یك آفت مهم برنج
+ ساخت سلولهای بنیادین مصنوعی عصبی
+ پروژه ژنوم انسان
+ ساخت رگ‌های خونی مصنوعی با استفاده از سلول‌های ماهیچه‌ای صاف
+ هموفیلی
+ آزمایش خون - Blood Test
+ چند عکس قدیمی از انتقال خون
+ همه انسانها ویروس دارند!
+ کومبس مستقیم و کومبس غیر مستقیم (Test Coombs)
+ نمونه گیری و آزمایشات تخصصی در مورد سل ریوی
+ کربوهیدارت ها|مونوساکارید ها،دی ساکارید ها،پلی ساکارید ها
+ لام های مربوط به قارچ ها
+ نمونه برداری در آزمایشگاه قارچ شناسی
+ دیکروسلیوم دندریتیکوم - Dicrocoelium dendriticum
+ جداسازی گونه های لیستریا از بافت
+ اتوکلاو- Autoclave
+ روماتوئید آرتریت
+ پروتئین بنس جونز
+ عکسهایی از عظمت و بزرگی جهان هستی
+ مثلث برمودا و عجایب آن
+ شمارش لنفوسیتهای TCD4
+ پوستتان را دست کم نگیرید او هم می شنود.
+ هنرنمایی با مگس های مرده
+ شرح مختصری از کلاس عملی حیوانات آزمایشگاهی
+ تاثیر علف‌کش‌ بر توکسوپلاسما

صفحات :