تبلیغات
labscience87 - شمارش لنفوسیتهای TCD4
 شمارش لنفوسیتهای TCD4 ...
لنفوسیتها گروهی از گلبولهای سفید خون میباشند که نقش مهمی را در اجرای پاسخ های ایمنی اختصاصی بدن بر ضد عوامل بیگانه به عهده دارند. این سلولها
به ۲ گروه تقسیم میشوند که شامل لنفوسیتهای ‌B و لنفوسیتهای T میباشند. لنفوسیت های T نیز بر اساس مارکر سطحی شان به 2 گروه عمده لنفوسیت های T با مارکر CD4 و لنفوسیت های T با مارکر CD8 تقسیم میشوند. لنفوسیت ها با مارکر CD4 را عموما با عنوان سلولهای T کمک کننده یا Thelper  و سلولهای T با مارکر CD8 را با عنوان لنفوسیتهای T کشده میشناسند که  این 2 گروه نقش مهمی را در دفاع بدن علیه بسیاری از  عوامل عفونی مانند باکتریها ، قارچه و حتی عوامل غیر عفونی را دارند. سلولهای T helper عمدتا با فعال کردن لنفوسیت های B و یا ماکروفاژها سبب از بین بردن عوامل عفونی شده و سلولهای CD8 مستقیما سلولهای سرطانی یا سلولهای آلوده به عوامل عفونی و داخل سلولی را از بین میبرد و باعث مرگ این سلولها میشود. سلولهای TCD4 مهمترین گروه سلولی تحت تاثیر توسط ویروس ایدز میباشد. این ویروس با اتصال به مارکرهای سطح سلول وارد این گروه از لنفوسیت ها شده و در این سلولها شروع به همانند سازی مینماید و در نتیجه باعث از بین رفتن این سلولها و کاهش تعداد انها میشوند. هدف اصلی در درمان بیماران HIV کند کردن روند کاهش سلولهای CD4 و ثابت نگه داشتن آنها در یک وضعیت به منظور جلوگیری از ابتلا فرد به بیماری ها و عفونت های مختلف میباشد. بنابراین لازم است که همزمان با درمان در این افراد تعداد سلولهای TCD4 اندازه گیری شود. از انجا که لنفوسیتهای TCD4 اولین گروه سلولهایی هستند که تحت تاثیر ویروس قرار گرفته و تعدا آنها سریعا کاهش میابد اندازه گیری آنها اندیکاتور مهمی برای ارزیابی میزان تاثیر درمانها و پیشرفت بیماری به سوی فاز نهایی ایدز میباشد ولی اندازه گیری این سلولها معمولا همراه با اندازه گیری پارامترهای دیگری چون سلولهای TCD8 و اندازه گیری تعداد کل لنفوسیتها و همچنین همراه با بررسی میزان بار ویروس در خون Viral load ارزشمند میباشد.

    

 

اندازه گیری این سلولها به 3 صورت انجام میپذیرد:

1- شمارش مطلق منحصرا سلولهای TCD4

2-  شمارش سلولهای TCD4  و سلولهای TCD8 و بیان نسبت TCD4/TCD8.

3- شمارش تعداد TCD4 در کل لنفوسیتهای خون و بیان میزان این سلولها به صورت درصد.

نمونه مورد نیاز و روش اندازه گیری:

نمونه مورد نیاز برای این تست خون تام که روی ضد انعقاد EDTA  گرفته شده است میباشد اساس اندازه گیری این سلولها نیز بر پایه روش فلوسیتومتری استوار میباشد. در این روش ابتدا خون با مقادیر مشخصی از آنتی بادی کنژوگه با مواد فلورسانس مانند فیکواریترین که ضد مارکر مورد اندازه گیری میباشد انکوبه شده و سپس سوسپانسون سلولی در دستگاه فلوسیتومتر آنالیز شده و مقادیر داده میشوند. در این روش اگر تنها از آنتی بادی بر ضد مارکر CD4 استفاده گردد تعداد TCD4 به صورت مطلق، اگر از آنتی بادی بر ضد مارکر CD4 و CD8 استفاده شود به صورن نسبت CD4/CD8 و اگر از انتی بادی علیه مارکر CD4 و CD45 که مارکر کل گلبولهای سفید میباشد استفاده گردد تعداد TCD4 به صورت درصد نسبت به جمعیت کل لنفوسیت های خون بیان میگردد. معمولا مقادیر زیر 200 در هر میکرولیتر خون در شمارش مطلق به عنوان محدوده بحران بیماری که منجر به بروز علائم ایدز میگردد محسوب میشود. تعداد این سلولها همچنین در بیمارن سرطانی که تحت شیمی درمانی هستند و همچنین در بیماریهای عفونی حاد مانند انفولانزا، پنومونی و هرپس سیمپلکس کاهش میابد. همچنین تعداد این سلولها در اوایل صبح کمترین مقدار و در شب بیشترین مقدار را دارند.


نوشته شده توسط فرناز فریفته در سه شنبه 1388/10/22 و ساعت ساعت 16 و 59 دقیقه و 51 ثانیه
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ شناسایی ژنوم یك آفت مهم برنج
+ ساخت سلولهای بنیادین مصنوعی عصبی
+ پروژه ژنوم انسان
+ ساخت رگ‌های خونی مصنوعی با استفاده از سلول‌های ماهیچه‌ای صاف
+ هموفیلی
+ آزمایش خون - Blood Test
+ چند عکس قدیمی از انتقال خون
+ همه انسانها ویروس دارند!
+ کومبس مستقیم و کومبس غیر مستقیم (Test Coombs)
+ نمونه گیری و آزمایشات تخصصی در مورد سل ریوی
+ کربوهیدارت ها|مونوساکارید ها،دی ساکارید ها،پلی ساکارید ها
+ لام های مربوط به قارچ ها
+ نمونه برداری در آزمایشگاه قارچ شناسی
+ دیکروسلیوم دندریتیکوم - Dicrocoelium dendriticum
+ جداسازی گونه های لیستریا از بافت
+ اتوکلاو- Autoclave
+ روماتوئید آرتریت
+ پروتئین بنس جونز
+ عکسهایی از عظمت و بزرگی جهان هستی
+ مثلث برمودا و عجایب آن
+ شمارش لنفوسیتهای TCD4
+ پوستتان را دست کم نگیرید او هم می شنود.
+ هنرنمایی با مگس های مرده
+ شرح مختصری از کلاس عملی حیوانات آزمایشگاهی
+ تاثیر علف‌کش‌ بر توکسوپلاسما

صفحات :