تبلیغات
labscience87 - ایدز وعلا ئم دهانی آن
 ایدز وعلا ئم دهانی آن ...
چند ماه بعد از شناخت این ویروس پژوهشگران آمریکائی از شخص مبتلا به Aibs ، ویروس lymphotrophic  cell.T نوع سوم را جدا کردند که بنام III.HTLV نامگذاری شد. تحقیقات بعدی نشان داد
که این دو ویروس در واقع یکی هستند. در هر حال از زمان شناسائی ویروس نامهای متعددی بر آن نهاده شد تا آنکه در سال 1986 میلادی کمیته بین المللی طبقه بندی ویروسها جهت رفع اختلاف سلیقه ها نام HIV ( Virus  Deficiency  Immuno  Human ) را برای آن انتخاب کرد و این ویروس را بنام ویروس اختلال ایمنی در انسان معرفی کرد.
بعد از شناسائی ویروس، روش تشخیص آنتی بادی Hiv از سال 1985 ابداع شد. تغییرات سرمی بین 6-12 هفته و در مواردی 6-12 ماه بعد از آلودگی به این ویروس شروع می شود. حتی مواردی دیده شده است که تغییرات سرمی تا سه سال بتاخیر افتاده. در این مقطع با مشاهده آنتی بادی در سرم خون مشخص می شود که شخص Hiv مثبت است. عوارض ایدز تا سالها و عموما تا 10 سال و حتی تا 15 سال ممکن است بروز نکند ولی شخص Hiv مثبت در تمام دوران آلودگی ناقل این بیماری است .
گزارش اولین موارد Hiv و شایعترین علت مرگ مبتلایان :
گزارش اولین موارد مشاهده Hiv در رابطه با 5 مرد جوان همجنس باز بود که در سالهای بین 1980 و 1981 در بیمارستانهای لوس آنجلس کالیفرنیا بعلت عارضه پنومونی نوع carinii  Pneunocystis بستری شده بودند. گزارشات نشان میدهد شایعترین علت مرگ مبتلایان به ایدز این نوع پنومونی است.
انتقال ایدز :
ویروس Hiv پس از ورود به بدن، لنفوسیتهای T4  (سلولهای دفاعی) را هدف قرار می دهد و پس از تکثیر، سیستم ایمنی بدن را بتدریج مختل می کند و با فروپاشی سیستم دفاعی بدن و در نتیجه با علائم پیشرونده ناشی از فعالیت عفونتهای فرصت طلب علائم ایدز بروز می کند. در این مرحله ویروس می تواند بوسیله مایعات بدن شخص آلوده که شامل خون، شیر ، منی و ترشحات واژن می باشد به بدن شخص سالم منتقل شود.
فرآورده های خونی و تزریق خون یکی از راههای انتقال ویروس Hiv است. افراد مبتلا به هموفیلی یا کسانیکه بهر نحوی سرم یا خون دریافت می کنند بشدت در معرض خطر ابتلا به ایدز قرار دارند.
افرادیکه از مواد مخدر بصورت تزریق داخل وریدی استفاده می کنند خطر انتقال ایدز در آنان زیاد است.
مقاومت و تماس جنسی یکی دیگر از راههای انتقال آلودگی است و افراد همجنس باز و دو جنس باز از جمله گروههای هستند که احتمال آلودگی در آنها بسیار بالاست.
نوزادان مادرانی که سرم خون آنها Hiv مثبت است در معرض خطر ابتلا به ایدز قرار دارند. ویروس Hiv از طریق جفت در دوران جنینی و یا توسط شیر بعد از زایمان; از مادر به نوزاد منتقل می شود. ویروس Hiv در آغوز (کلستروم) و شیر مادر مبتلا به عفونت ممکنست وجود داشته باشد.
یکی از روشهای نادر انتقال ویروس Hiv که از اتحاد جماهیر شوروی پیشین گزارش شده است انتقال ویروس Hiv از کودک آلوده به مادر سالم بوده است. بدین گونه که کودک از طریق تزریق خون آلوده به ویروس Hiv آلوده شده و هنگام شیرخوردن , بزاق آلوده به خون کودک به سبب گاز گرفتن و خراش دادن نوک سینه مادر او را نیز آلوده نموده است.
در درمانگران هم بیشترین علت انتقال Hiv بی احتیاطی آنان بهنگام تزریق و ایجاد خراش و جراحت با نوک سوزن بعلت عادت به گذاشتن درپوش سرسوزن (Pac Re کردن سرسوزن ) بوده است.
و یکی از مهمترین راههای انتقال این ویروس بخصوص به دندانپزشکان از طریق پالپ دندان است.
علائم بیماری ایدز :
حدود 10 تا 20 درصد از مبتلایان معمولا چند هفته تا چند ماه بعد از عفونت اولیه علائمی از یک بیماری حاد را بروز می دهند . این علائم عبارتند از :
تب ، راش جلدی ، تبهای درازمدت ، عرقهای شبانه ، کاهش وزن، اسهال طولانی ، تورم غدد لنفاوی که ممکن است با مننژیت استیک همراه باشد در عده ای از مبتلایان لنفادنوپاتی منتشر پایدار و نیز تغییرات خونی ناشی از منونوکلئوز عفونی ، عفونتهای انگلی، قارچی، باکتریائی و ویروسی ، عفونتهای ریوی، عفونتهای عصبی و نئوپلاسم ها.
علائم تظاهر یافته در بیماران صرفا مربوط به بیماریهایی می باشد که در پی اختلال در سیستم ایمنی بدن بروز می کنند و در نتیجه بیماران آلوده به ویروس Hiv ممکن است به مجموعه ای از بیماریهای وابسته به ایدز گرفتار شوند.
لنفادنوپاتی :
یکی از علائم اولیه حالت عفونی ایدز تورم غدد لنفاوی ( 1cm ) به مدت بیش از 3 ماه بدون علت خاصی می باشد. تورم غدد ممکنست یک طرفه یا دو طرفه و قرینه باشد و در مناطق زیر لمس شود:
جلو و پشت گردن - پشت گوشها - بر روی استخوان ترقوه - در زیر بغل - در ناحیه مفصل آرنج - کشاله ران و پشت زانو
علائم بالینی در پیشرفت لنفادنوپاتی به ایدز مشاهده می شوند :
تب - عرق شبانه - کاهش وزن - خستگی - بزرگ شدن طحال - کاهش حجم غددلنفاوی- زونای راجعه و کاندیدیازیس دهانی (برفک )
تظاهرات دهانی ایدز :
براساس تحقیقات "پروفسور سیلورمن" استاد دانشکده دندانپزشکی سانفرانسیسکو و رئیس بخش بیماریهای دهان دانشگاه کالیفرنیا " دهان " اولین راهنما در تشخیص بیماران مبتلا به ایدز است.
تظاهرات دهانی ایدز در همان مراحل اولیه آلودگی به عفونت Hiv ایجاد می شود از این جهت انجام معاینات دهانی از نظر تشخیص سریع این بیماری و اقدامات پیشگیری از گسترش آلودگی حائز اهمیت است.
شایعترین علائم دهانی ایدز عبارتند از :
-1 کاندیدیازیس (Canbibiasis  )
عامل این ضایعه قارچ کاندیدا آلبیکنس (Canbibaaldicans) می باشد. این قارچ بصورت ساپروفیت در دهان %60 از افراد سالم نیز یافت می شود. اما در اثر اختلال در سیستم ایمنی بدن حالت پاتوژن بخود گرفته موجب کاندیدیاز با غشا» کاذب (برفک) - کاندیدیاز اریتماتو (آتروفیک) و کاندیدیاز هیپرپلاستیک بروز می کند.
الف ) کاندیدیاز با غشا» کاذب (برفک) :
از شایعترین نوع کاندیدیاز دهانی در مبتلایان به ایدز است و بیش از سایر انواع کاندیدیاز دهانی در افراد مبتلا به ایدز گزارش شده است.
این ضایعه بصورت پلاکهای سفید رنگ و خمیری شکل (کرم مانند) بر روی مخاط دهان ایجاد می شود و در بیماران آلوده به ویروس Hiv ممکن است حتی تا ماهها بهمان صورت وجود داشته باشد. این پلاک ها قابل کندن می باشند اما در صورت کندن آن یک سطح حساس و خونین بجای می ماند. کاندیدیاز با غشا» کاذب درافراد مبتلا به ایدز برروی مخاط کام و گونه ظاهر می شود. این نوع کاندیدیاز معمولا به داروهای ضد قارچ موضعی (نیستاتین، آمفوتریسین B ، کلوتریمازول و میکونازول ) پاسخ  میدهد. مصرف کتونازول داروی ضدقارچ خوراکی هم موثر بوده اما ممکن است عوارض جانبی ایجادنماید.
ب ) کاندیدیاز اریتماتو (آتروفیک ) :
این ضایعه بصورت برجستگیهای مشخص قرمز رنگ اغلب در مخاط کام و زبان ایجاد می شود و در بیماران مبتلا به ایدز بصورت مزمن وجود دارد. پیشرفت ضایعه در حدی است که پاپیلاهای زبان را از بین می برد. کاندیدیاز اریتماتو از نظر میزان شیوع بعد از کاندیدیاز با غشا» کاذب قرار دارد.
ج ) کاندیدیاز هیپرپلاستیک :
این ضایعه بصورت پلاکهای سفید رنگی عموما در قسمت خلفی مخاط گونه و معمولا دوطرفه ایجادمی شود ولی ممکن است بر روی مخاط کام هم دیده شود. مخاط نواحی مبتلا قوام سختی دارد و پلاک ها با تراشیدن یا سائیدن از بین نمی روند. شیوع این نوع کاندیدیاز در بیماران مبتلا به ایدز کمتر از انواع دیگر آنست.

برگرفته از نوشته فاطمه لیوانی 


نوشته شده توسط گروه علوم آزمایشگاهی در چهارشنبه 1388/04/31 و ساعت ساعت 10 و 06 دقیقه و 08 ثانیه
ویرایش شده در پنجشنبه 1388/07/9 ساعت ساعت 14 و 35 دقیقه و 28 ثانیه
 نوشته های پیشین
+ شناسایی ژنوم یك آفت مهم برنج
+ ساخت سلولهای بنیادین مصنوعی عصبی
+ پروژه ژنوم انسان
+ ساخت رگ‌های خونی مصنوعی با استفاده از سلول‌های ماهیچه‌ای صاف
+ هموفیلی
+ آزمایش خون - Blood Test
+ چند عکس قدیمی از انتقال خون
+ همه انسانها ویروس دارند!
+ کومبس مستقیم و کومبس غیر مستقیم (Test Coombs)
+ نمونه گیری و آزمایشات تخصصی در مورد سل ریوی
+ کربوهیدارت ها|مونوساکارید ها،دی ساکارید ها،پلی ساکارید ها
+ لام های مربوط به قارچ ها
+ نمونه برداری در آزمایشگاه قارچ شناسی
+ دیکروسلیوم دندریتیکوم - Dicrocoelium dendriticum
+ جداسازی گونه های لیستریا از بافت
+ اتوکلاو- Autoclave
+ روماتوئید آرتریت
+ پروتئین بنس جونز
+ عکسهایی از عظمت و بزرگی جهان هستی
+ مثلث برمودا و عجایب آن
+ شمارش لنفوسیتهای TCD4
+ پوستتان را دست کم نگیرید او هم می شنود.
+ هنرنمایی با مگس های مرده
+ شرح مختصری از کلاس عملی حیوانات آزمایشگاهی
+ تاثیر علف‌کش‌ بر توکسوپلاسما

صفحات :