تبلیغات
labscience87 - تستهای ادراری
 تستهای ادراری ...

سنگ‌های اداری – سنگ در اثر انواع بسیاری از اختلالات متابولیك یا محیطی ایجاد می‌شود، جنس سنگ‌ها در حدود 80 در صد موارد از اگزالات كلیسم یا مخلوطی از اگزالات و فسفات كلسیم، می‌باشد. و تركیبهای شایعتر بعدی، مخلوط فسفات كلیسم، منیزیم، آمونیوم فسفات و اسید اوریك هستند، پس از این انواع، سنگهای سیستینی قرار می‌گیرند.

در PH اسیدی یا خنثی،‌اگزالات كلسیم رسوب می‌كند و فسفات كلسیم در PH طبیعی ادرار یعنی 6 تا 5/6 تشكیل سنگ می‌دهد.

اسید اوریك كه حلالیت بالایی ندارد در PH كم (3/5) حالت كریستالی پیدا می‌كند و تشكیل سنگ می‌دهد. منیزیم آمونیوم فسفات، در PH قلیایی، تشكیل سنگ می‌دهد.

هنگام وجود سنگ، حتی اگر سنگ بدون علامت باشند، هماتوری یافته‌ای ثابت است. پروتئینوری، معمولاً از ویژگیهای بیماری سنگ نیست، اما با آسیب لوله‌‌ای ، امكان افزایش دفع پروتئینهای پلاسمایی با وزن مولكولی كم، از جمله بتا دو – میكروگلوبولین و مقداری آلبومین، وجود دارد.

در صورت وجود عفونت لكوسیتها افزایش می‌یابند، در ادرار بیماران مبتلا به سنگ، خوشه‌های متعددی از سلولهای ترانزیشنال غیر بدخیم دیده می‌شوند. این خوشه‌ها می‌توانند در تشخیص سنگهایی كه احتمال آنها، مطرح نشده است مفید باشند.

بررسی سدیم و كلسیم و فسفر و اسیداوریك و اگزالات و كلیرانس كراتینین نمونه‌ها ادرار 24 ساعته(میزان فوق اشباع مواد مذكور در ادرار 24 ساعته) می‌تواند بازتاب دقیقی از تركیبات سنگ باشد.

بررسی PH ادرار در یك نمونة تازه، برای تعیین انواع كریستالهای احتمالی كه رسوب كرده‌اند، حائز اهمیت است.

مثلاً اسید اوریک در PH كم(5 تا 5/5) و فسفات سه گانه در ادرار قلیایی یافت می‌شود.

خصوصیات فیزیكی سنگها – اگر چه خصوصیات فیزیكی سنگهای مختلف، كافی برای شناسایی آنها نیست اما شناخت این خصوصیات می‌تواند حایز اهمیت باشد، مثلاً سنگ‌های اسیداوریكی و اوراتی به طور تیپیك زرد تا قرمز مایل به قهوه‌ای هستند و سختی متوسطی دارند. سنگهای فسفاتی معمولاً رنگ پریده و شكننده هستند. سنگهای اگزالات كلسیم بسیار سخت هستند و اغلب رنگ تیره و به طور بارز سطحی خشن دارند. سنگهای سیستئنی، زرد – قهوه‌ای هستند و تا حدودی چرب به نظر می‌رسند.

سنگ‌های كلسیمی – حدود 40 در صد از بیماران مبتلا به سنگ‌های كلسیمی، دچار كلسیوری هستند، افزایش كلسیم در ادرار، ممكن است حاصل افزایش جذب روده‌ای كلسیم، باز جذب نامناسب كلسیم از لوله‌های كلیه، باز جذب یا اتلاف كلسیم از استخوان یا تركیبی از این عوامل باشد، در موارد معدودی از هیپركلسیوری، وجود بیماری زمینه‌ای مطرح است، با این همه در اكثر موارد هیپركلسیوری حالت اولیه یا ایدیوپاتیك دارد.

هیپر كلسیوری ممكن است همراه با افزایش جذب كلسیم از روده باشد.

ساركوئیدوز، افزایش ویتامین D و فوروسماید ممكن است سبب هیپركلسیوری كلیوی شوند.

مصرف زیاد كلسیم به میزان 3 تا 4 گرم در روز همراه با دریافت پروتئین زیاد می‌تواند از علل ناشایع سنگ‌های كلسیمی باشد.

اكثر سنگهای كلسیمی حاوی اگزالات هستند، منشأئ مقدار از اگزالات موجود در ادرار ، آشامیدنیهایی مثل چای، كاكائو، قهوه و كولا است، گیاهان مثل لوبیا، ریواس، اسفناج و خشكبار، انگور و مركبات هستند. اگزالات از اسید اسكوربیك نیز حاصل می‌شود، در بیمارانی كه در معرض تماس با گرما و دهیدراتاسیون هستند، ممكن است میزان موارد حل شده در ادرار افزایش یابد، پس از این حالت، تشكیل كریستال و تشكیل سنگ رخ می‌دهد.

سنگ‌های اسیداوریكی – دریافت بیش از حد پورینها در رژیم غذایی مانند جگر، لوبیای خشك، برخی از انواع ماهی و گوشت و یا بیماریهای مختلف باعث دفع بیش از حد اسیداوریك می شود كه تولید اسید اوریك درونزا ، در موارد زیر افزایش پیدا می‌كند. نقرس، بیماری‌های ذخیره‌ای گلیكوژن، سندرم‌لش نیهان بسیاری از لوسمی‌ها و تومور‌های درمان شده‌ای كه با نكروز سلولی همراه هستند، باعث افزایش اسید اوریک می شود.

شیمی درمانی و تابش اشعه، ممكن است منجر به افزایش تخریب سلول‌های توموری شوند كه ممكن است سبب بروز نارسائی كلیه حاد در اثر انسداد لوله‌‌ای و حالبی توسط توده‌های كریستالی اسید اوریك شود، حدود 20 درصد بیماران مبتلا به نقرس سنگ سازی می‌كنند، اكثر این سنگ‌ها از جنس اسید اوریك خالص یا مخلوط اسید اوریك و كلسیم می‌باشد.

تغلیظ ادرار و نیز PH، در حلالیت اسید اوریك و اورات مهم هستند، اگر حجم ادرار كم باشد میزان حلالیت اسید اوریك در PH اسیدی افزایش پیدا می‌كند.

اكثر اشخاص طبیعی با 6 PH دارای ادرار اشباع شده از اسید اوریك هستند، اما سنگ‌سازی نمی‌كنند، برای سنگ‌سازی ظاهراً اسیدیته بیشتر یا دهیدراتاسیون، ضروری است.

سنگ‌های سیستینی - در بیماران مبتلا به اختلال ارثی در انتقال آمینو اسید تشكیل می‌شوند، در این اختلال سیستین، اورنیتین، لیزین و آرژینین با مقادیر زیاد در ادرار دفع می‌شوند، از بین این مواد فقط سیستین تشكیل كریستال و سنگ‌می‌دهد. تا زمانی كه PH ادرار به 4/7 نرسد، سیستین قابل حل نمی‌شود و سنگ‌های سیستینی در PH در محدوده‌ها PH طبیعی ادرار تشكیل می‌شوند، سایر سنگها كه بصورت نادر تشكیل می‌شوند، از سنگهای حاوی سولفونامید‌ها و سنگهای سیلیكا می‌توان نام برد، تریامترن كه دیورتیك نسبتاً غیر قابل حل است ممكن است منجر به سنگ‌سازی شود، سنگهای گرانیتی ناشایع هستند و سنگهای آدنینی نادر در كودكان مبتلا به نوعی كمبود ارثی آنزیم مطرح هستند.

بیلیروبینوری-بیلیروبین در اثر تجزیه هموگلوبین ایجاد ودر سلولهای آندوتلیال کبد و طحال و مغز استخوان تشکیل می شود . در ابتدا بوسیله آلبومین حمل می شود که به آن بیلیروبین غیر مستقیم یا غیر کنژوگه می گویند که غیر قابل حل در آب بوده ولذا نمی تواند از سد گلومرولی کلیه عبور نماید. بیلیروبین غیر کنژوگه در کبدبا اسید گلوکرونیک ترکیب وبه شکل کنژوگه (مستقیم) قابل حل در آب در می آید که می تواند از سد کلیوی عبور کند. ظاهر شدن بیلیروبین در ادرار نشان دهنده افزایش سرمی آن است و این افزایش به دور دلیل زیر ممکن است رخ دهد:

1- انسداد مجاری صفراوی 2 –بیماریهای کبدی . بعنوان مثال بیلیروبینوری به علت افزایش فشار ثانویه در اثر التهاب ، فیبروز، سنگ یا سرطان پانکراس ،هپاتیت حاد ویروسی ویا دارویی، هپاتیت الکلی ، کلستاز و صدمه کبدی مشاهده می شود . در هیپربیلیروبینمی مادرزادی ، بیلیروبین در ادرار ظاهر می گردد.(در انواع Dubin-Johnson و Roter ظاهر و در بیماری کریگار نجار مشاهده نمی شود.) در صورتیکه در ادرار بیلیروبین ظاهر شود ولی اروربیلینوژن در ادرار وجود نداشته باشد ، نشان دهنده انسداد داخل و یا خارج مجاری صفراوی –کبدی می باشد. در یرقان همولیتیک ، در ادرار بیلیروبین ظاهر نمی شود.


نوشته شده توسط گروه علوم آزمایشگاهی در شنبه 1388/04/13 و ساعت ساعت 10 و 47 دقیقه و 45 ثانیه
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ شناسایی ژنوم یك آفت مهم برنج
+ ساخت سلولهای بنیادین مصنوعی عصبی
+ پروژه ژنوم انسان
+ ساخت رگ‌های خونی مصنوعی با استفاده از سلول‌های ماهیچه‌ای صاف
+ هموفیلی
+ آزمایش خون - Blood Test
+ چند عکس قدیمی از انتقال خون
+ همه انسانها ویروس دارند!
+ کومبس مستقیم و کومبس غیر مستقیم (Test Coombs)
+ نمونه گیری و آزمایشات تخصصی در مورد سل ریوی
+ کربوهیدارت ها|مونوساکارید ها،دی ساکارید ها،پلی ساکارید ها
+ لام های مربوط به قارچ ها
+ نمونه برداری در آزمایشگاه قارچ شناسی
+ دیکروسلیوم دندریتیکوم - Dicrocoelium dendriticum
+ جداسازی گونه های لیستریا از بافت
+ اتوکلاو- Autoclave
+ روماتوئید آرتریت
+ پروتئین بنس جونز
+ عکسهایی از عظمت و بزرگی جهان هستی
+ مثلث برمودا و عجایب آن
+ شمارش لنفوسیتهای TCD4
+ پوستتان را دست کم نگیرید او هم می شنود.
+ هنرنمایی با مگس های مرده
+ شرح مختصری از کلاس عملی حیوانات آزمایشگاهی
+ تاثیر علف‌کش‌ بر توکسوپلاسما

صفحات :