تبلیغات
labscience87 - هورمونهای تیروئیدی
 هورمونهای تیروئیدی ...

هورمونهای تیروئیدی شامل تیروکسین و تری یدو تیرونین هورمونهایی مشتق شده از اسید امینه تیروزین میباشند که توسط غده تیروئید ساخته و ترشح میشوند .  فرم اصلی هورمون تیروئیدی که در خون ترشح میشود تیروکسین ( T4 ) میباشد به طوریکه نسبت T4/T3=20/1 میباشد ولی قسمت اعظم T4 در خون طی واکنشهای دیونیزاسیون تبدیل به T3 میشود و بنابراین میتوان اظهار نمود که فعالیت اصلی به عهده T3 میباشد. هورمون های تیروئیدی بعد از ساخته شدن توسط غده تیروئید به خون آزاد شده که قسمت عمده آنها در خون به پروتئینهای ترانسپورت ملحق میشود و تنها قسمت کمی از این هورمونها به صورت آزاد باقی میمانند. قسمت فعال از نظر فیزیولوژیک در واقع همین قسمت اندکی است که به صورت آزاد در خون میماند و قسمت باند شده به پروتئینهای ناقل از هیچ گونه فعالیت و عملکردی برخوردار نیستند.  پروتئینهای ناقل هورمونهای تیروئیدی در خون  عبارتند از :

1-  (TBG )یا Tyroxin Binding Glubolin که چدود 70٪ از هورمونهای تیروئیدی به این پروتئین باند میشوند.

2- ( TTR or TBPA) یا Transthyretin or Tyroxin Binding Pre Albumin : حدود 15-10٪

3- آلبومین : حدود 20-15٪

در نهایت میتوان گفت چیزی حدود 7/97٪ از T3 و حدود 97/97٪ از T4 به صورت باند و تنها 3٪ T3 و 03/0٪ از T4 به صورت آزاد میباشد و از آنجائیکه همانطور که قبلا ذکر گردید عملکرد اصلی به عهده فرم آزاد میباشد بنابراین عملکرد اصلی به عهده T3 میباشد (اگرچه میزان ترشح T4 از غده تیروئید 20 برابر بیشتر از T3 میباشد ولی T4 در اثر فرایند Deiodination تبدیل به فرم T3 میشود.) در جریان پروسه های مربوط به ساخت هورمونهای تیروئیدی در تغییرات نهایی علاوه بر تبدیل T4 به T3 تغییراتی در جهت دکربوکسیلاسیون و Deiodination نیز به منظور تولید تیرونامین (T0a) و یدوتیرونامین( T1a) نیز صورت میگیرد.

انتقال هورمونهای تیروئیدی در سلول:

هورمونهای تیروئیدی علی رغم ماهیت امینواسیدی به دلیل سایز بسیار کوچک از غشای سلول و همچنین از غشای هسته بدون نیاز به ناقل عبور کرده و با رسپتور خود در هسته ترکیب میشود. البته لازم به ذکر است که T0a و T1a شارژ مثبت داشته و قادر به عبور از غشای سلول نیستند بنابراین به منظور عبور از غشا با پروتئینی موجود در غشا باند میشوند.

اثرات هورمونهای تیروئیدی: هورمونهای تیروئیدی باعث افزایش سرعت متابولیسم پایه و افزایش دمای بدن، افزایش سنتز پروتئینها، افزایش حساسیت و پاسخ بدن به کاتکول امینها مانند آدرنالین شده و برای تکامل و رشد سلولها و اعضای بدن نیز به ویژه در دوران جنینی و کودکی لازم وضروری هستند. همچنین این هورمونها متابولیسم پروتئینها، قند و چربی و همچنین متابولیسم ویتامینها را در بدن کنترل و تنظیم میکند و سلول را در جهت استفاده صحیح از منابع انرژی هدایت میکند . تیرونامین در حیواناتت دارای اثرات بیشتری نسبت به انسان میباشد و باعث تنظیم الگوی خواب زمستانی پستانداران و همچنین الگوی پوست اندازی در پرندگان میشود.

بیماری های مرتبط: هر گونه کاهش و یا افزایش در میزان هورمونهای تیروئیدی باعث ایجاد اختلالاتی در وضعیت سلامت بدن میشود. از جمله بیماری های مربوط به تیروئید میتوان به مواردزیر اشاره نمود:

1-تیروتوکسیکوز یا هیپر تیروئیدیسم: از نمونه های این حالت میتوان به بیماری گریوز اشاره نمود. در این موارد میزان T4 و T3 آزاد در جریان خون افزایش میابد. این اختلال در 2٪ از زنان و 2/0٪ از مردان اتفاق میافتد.

2- هیپو تیروئیدیسم مانند سندرم هاشیموتو در مقابل مورد قبل قرار دارد و فرد با کاهش میزان  هورمونهای تیروئیدی مواجه است.

3- افسردگی ها نیز گاها همراه با کاهش هورمونهای تیروئیدی میباشد. مطالعات نشان داده اند که T3 در ارتباط با سیناپس ها بوده و باعث کنترل و تنظیم میزان فعالیت و عملکرد سروتونین، نوراپی نفرین و گاما امینو بوتریک اسید(GABA ) در مغز میشود.

استفاده پزشکی از هورمونهای تیروئیدی:

در موارد کم کاری تیروئید( هیپوتیروئیدیسم) از مشتقات سنتتیک هورمونهای تیروئیدی در جهت درمان افراد و جبران کمبود این هورمونها در بدن استفاده میشود. این داروها اغلب جذب گوارشی داشته و بنابراین به صورت خوراکی میتوان مصرف نمود. لووتیروکسین پر کاربرد ترین دارو در این موارد میباشد، این دارو ایزومری استری از تیروکسین میباشد که سرعت متابولیسم آن بسیار پایین بوده و بنابراین مصرف ان به صورت 1 قرص در روز کافی میباشد. هورمونهای تیروئیدی طبیعی خشک شده تحت عنوان تجاری Armour thyroid از غده تیروئید خوک استخراج شده که حاوی 20٪ T3 و مقادی بسار کمی T1 ، T2 و کلسیتونین میباشد و به عنوان یک درمان طبیعی در درمان هیپوتیروئیدی کاربرد دارد. تیرونامین و مشتقات آن تنها در موارد کاهش شدید دمای بدن و همچنین جلوگیری از آسیب مغز در جریان شوک ایسکمیک استفاده میشود و نقش درمانی در اختلالات تیروئید ندارد.

اندازه گیریها:

همانطور که قبلا ذکر گردید مهمترین پروتئینن ناقل هورمونهای تیروئیدی در خون TBG میباشد. در حالت سلامت بدن حدود 3/1 از مولکول TBG توسط هورمونهای تیروئیدی اشغال میشود که البته همانطور که گفته شد میل اتصال T4 نسبت به T3 میباشد. برای بررسی اختلالات تیروئید معمولا اندازه گیری T4 به T3 ارجح میباشد ولی در آزمایشگاهها به دلیل گران و وقت گیر بودن روشهای موجود برای اندازه گیری T4 آزاد معمولا T4 توتال که مجموعه T4 و TBG میباشد اندازه گیری میشود.  نتایج این تست به تنهایی معیار دقیق و ارزشمندی برای بررسی اختلالات تیروئید نمیباشد زیرا میزان TBG تحت شرایط مختلف متغیر میباشد بنابراین ما در اندازه گیری ها با مقدار ثابتی مواجه نمیباشیم. به عنوان مثال در زنان باردار و یا در درمان با دوزهای بالای گلوکوکورتیکوئیدها میزان TBG افزایش میابد ولی میزان سنتز T4 که تحت کنترل هیپوفیز میباشد تغییری نمیکند بنابراین علی رغم ثابت بودن و طبیعی بودن میزان T4 ولی به دلیل افزایش TBG میزان T4 توتال افزایش یافته و به اشتباه هیپر تیروئیدیسم تفسیر میشود و یا در شرایطی مانند سندرم نفروتیک و یا اثرات آندروژنها به علت کاهش TBG شرایطی مانند هیپوتیروئیدیسم ایجاد میشود. بنابراین برای جلوگیری از چنین خطاهایی از اندازه گیری های دیگری مانند T3uptake ، TSH ، T3/T4 نیز استفاده میشود


نوشته شده توسط گروه علوم آزمایشگاهی در شنبه 1388/04/13 و ساعت ساعت 10 و 43 دقیقه و 28 ثانیه
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ شناسایی ژنوم یك آفت مهم برنج
+ ساخت سلولهای بنیادین مصنوعی عصبی
+ پروژه ژنوم انسان
+ ساخت رگ‌های خونی مصنوعی با استفاده از سلول‌های ماهیچه‌ای صاف
+ هموفیلی
+ آزمایش خون - Blood Test
+ چند عکس قدیمی از انتقال خون
+ همه انسانها ویروس دارند!
+ کومبس مستقیم و کومبس غیر مستقیم (Test Coombs)
+ نمونه گیری و آزمایشات تخصصی در مورد سل ریوی
+ کربوهیدارت ها|مونوساکارید ها،دی ساکارید ها،پلی ساکارید ها
+ لام های مربوط به قارچ ها
+ نمونه برداری در آزمایشگاه قارچ شناسی
+ دیکروسلیوم دندریتیکوم - Dicrocoelium dendriticum
+ جداسازی گونه های لیستریا از بافت
+ اتوکلاو- Autoclave
+ روماتوئید آرتریت
+ پروتئین بنس جونز
+ عکسهایی از عظمت و بزرگی جهان هستی
+ مثلث برمودا و عجایب آن
+ شمارش لنفوسیتهای TCD4
+ پوستتان را دست کم نگیرید او هم می شنود.
+ هنرنمایی با مگس های مرده
+ شرح مختصری از کلاس عملی حیوانات آزمایشگاهی
+ تاثیر علف‌کش‌ بر توکسوپلاسما

صفحات :